Drewno balsa

Ginąca architektura drewniana Beskidu Wyspowego
W sobotę 22 listopada o godzinie 14:00 w Pijalni Wód Mineralnych w Szczawie odbył się wernisaż „Ginąca architektura drewniana Beskidu Wyspowego”.

Na wernisażu można było zobaczyć najlepsze prace fotograficzne dzieci i młodzieży, które brały udział w warsztatach organizowanych przez Fundację Aeris Futuro na obszarze Beskidu Wyspowego.

broszura 1

broszura 2

Jednym z ważnych punktów programu był wykład na temat architektury drewnianej wybitnego wykładowcy Politechniki Krakowskiej dr inż. arch. Krzysztofa Wielgusa. broszura 3Wykładowca mówił o początkach regionu oraz jego pierwszych osadnikach. Kultura miejscowej ludności stanowi mieszankę kultur ludowych pochodzących z różnych krajów Europy. Główną rolę w zasiedlaniu terenu Beskidu Wyspowego odegrali Wołosi. Z biegiem lat zmieniała się moda na style architektoniczne używane w tym regionie. Zmiany wynikały z konieczności migracji miejscowej ludności w celu znalezienia pracy. Okoliczna ludność udawała się nawet do Pesztu (okres zaboru austriackiego), przy okazji przywożąc nowe inspiracje i wzory. Gdy w latach 80 XIX w zaczęto stawiać stacje kolejowe – takie jak w Mszanie Dolnej czy w Kasinie Wielskiej oraz rządcówki i leśniczówki, zaczęła panować moda austriacka. Charakteryzowała się ona głównie wyżynankami i wycinankami na okiennicach, ścianach i wnętrzach upiększając stawiane wówczas budynki – była to nowość w tym regionie. Kolejną innowacją, którą można było spotkać w ówczesnym czasie były inspiracje wywodzące się z mody dworskiej terenów Krakowa czyli dobudowane do domów ganki. Następnym elementem, który zostawił swój ślad w historii była moda na styl Witkiewiczowski (Podhalański) zaszczepiony w tym regionie wtórnie za Zakopanem. Witkiewicz wzorował się na tradycyjnym budownictwie górali podhalańskich wzbogacając je elementami secesji. Wszystkie te elementy przeplatały się i uzupełniały, a różnorodność kształtów, form i zdobień upiększała polską wieś. Te style rozwijały się jeszcze w okresie międzywojennym oraz po II wojnie światowej.

broszura 4Później niestety przyszedł odgórny państwowy zakaz budowania drewnianych domów, ponieważ były one niebezpieczne z punktu widzenia zagrożenia pożarowego. broszura 5Nastał czas na „murowańce”. Początkowo domy murowane cały czas były budowane w podobnym układzie jak wcześniej (chałupy długie, dach spadzisty). W latach 70 XX w. przyszedł nakaz stawiania domów na planie kwadratu z dwoma tarasami i płaskim dachem. Pierwsze takie osiedle powstało w miejscowości Nowe Maniowy. Trend ten trwa niestety do dziś. „Szukajmy wzorców w nowoczesnej architekturze, ale siedzących w tożsamości” – apelował dr inż. arch. Krzysztof Wielgus.

Kolejnym etapem wykładu było przybliżenie słuchaczom tematów związanych z kulturą Wołoską. „W XIX w. było oczywiste, że Karpaty są szlakiem kultury wołoskiej i że te tradycje są nadal żywe” – opowiadała dr inż. arch. Jadwiga Środulska-Wielgus. „Promujmy pierwotny krajobraz, pielęgnujmy miejscową tradycję, zachowajmy zwyczaje i uświadommy sobie, że ten krajobraz jest tym samym, w którym pracowali nasi dziadkowie” – kontynuowała. Obecnie mamy wiele możliwości. Jedną z nich jest turystyka kulturowa, dla której uprawiania idealnym miejscem jest szlak kultury Wołoskiej.

Załączone zdjęcia obrazują piękno starej architektury drewnianej Beskidu Wyspowego.

słowa kluczowe: jak zrobić stolik do frezarki górnowrzecionowej, drzewa pod ochroną w polsce, frezarka górnowrzecionowa co mozna zrobic, zwyczajna lub limba, gatunki sosny w polsce, stół do frezarki dolnowrzecionowej

Pozostałe wpisy o budownictwie oraz architekturze:

About the author