Drewno bubinga

Drewno bubinga
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

SketchUp w warsztacie stolarskim

SketchUp nie tylko dla architektów

Proces tworzenia składa się z kilku podstawowych etapów. Na pewno przechodząc kolejno od koncepcji do modelu, napotykamy na różne problemy z którymi musimy się zmierzyć. Rozwiązując każdy element projektu na części składowe, możemy wyeliminować trudności mogące wystąpić podczas procesu konstruowania. Dokładna analiza tego co chcemy zaprojektować na etapie “kartki papieru i ołówka” pomoże uniknąć straty czasu oraz materiału (w razie konieczności wykonywania dodatkowych przeróbek). Opracowanie wirtualnego projektu pomoże zrozumieć szczegóły konstrukcji, co zaowocuje sprawnością i szybkością budowy zaprojektowanego modelu.
Tak pracują zarówno architekci jak i też budowniczowie. Dlaczego nie wprowadzić podobnego usystematyzowanego planu działania w warsztacie stolarskim?

Zanim rozpoczniemy pracę w warsztacie należałoby przygotować solidny plan działania. Ci, którzy korzystali już z programów komputerowych zdają sobie sprawę jak istotna jest dokumentacja techniczna wykonywana najczęściej w programie AutoCad. Pomijając złożoność tego programu i trudność obsługi dla osób niepracujących w tym środowisku, generowanie modeli 3D jest dosyć uciążliwe. W tym wypadku jest on raczej dedykowany do opisów technicznych rysunków w 2D.
Dla osób pracujących z drewnem, ważna jest możliwość oglądania modelu podczas tworzenia we wszystkich kierunkach, rozłożenia modelu na najdrobniejsze komponenty czy też sprawdzenia połączeń. To, co uzyskują doświadczeni profesjonaliści posługujący się np. programem AutoCad, można z łatwością wykonać właśnie w SketchUp.

W prosty sposób można zbudować wirtualne meble, tworząc najdrobniejsze detale. Można obejrzeć i sprawdzić każdy element. Opcje podglądu umożliwią obejrzenie modelu wewnątrz w trybie przezroczystości. Można z łatwością wyginać elementy uzyskując dowolne kształty. Zwymiarowany i dokładnie opisany model, po wydrukowaniu jest gotowy do zbudowania w warsztacie.

Konstrukcja każdej formy w SketchUp jest prosta i szybka Podstawą jednak jest opanowanie paska zadań z narzędziami. Jego intuicyjność jest jedną z głównych zalet, co przyspiesza znacznie jego obsługę.

Dodatkową zaletą programu jest jego cena. Program oprócz wersji komercyjnej jest dostępny w wersji bezpłatnej. Wersja ta posiada wszystkie niezbędne narzędzia, aby zbudować nawet najbardziej skomplikowane rysunki stolarskie. (zobacz także tekst pt. „Z dobrym narzędziem możesz więcej…”).

Konfiguracja programu (na przykładzie Sketchup 2014, wersja Mac)

Nowy obrazPo zainstalowaniu programu kliknij na ikonę SketchUp po czym otworzy się okno powitalne. Naciśnij komendę „Choose template” (otworzy się okno dialogowe, zawierające listę dostępnych szablonów). Do naszych zastosowań najlepszym będzie wybranie szablonu „Woodworking – Millimiters”. Dalej zatwierdź wybór komendą otwierającą program ”Start using SketchUp”.

Sketchup_obszar roboczyNastępnie otworzy się okno z obszarem roboczym oraz widocznymi u góry paskami narzędziowymi.

Ustawienia dla modelu

Sketchup_model infoNa początku koniecznie trzeba ustawić jednostki miary oraz stopień dokładności pomiarów. W tym celu wystarczy: 1. nacisnąć ikonę”Window” 2. „Model Info’, 3. „Units”. Następnie w pierwszym okienku Units, ustawić format na Decimal (dziesiętny) oraz Millimeters. Precyzję pomiarów wystarczy ustawić na dokładność do 1 mm. Takie ustawienie będzie adekwatne do większości zadań. Można je zmienić w każdej chwili na inne.

Ustawienie narzędzi

Sketchup_narzędziaWskazanym jest zrobienie przeglądu dostępnych narzędzi. W tm celu na pasku głównym, w zakładce View należy wybrać Toolbars. Jeśli pracujesz w systemie Mac wybierz: View, Tool pallets, potem Large Tool Set. Zapoznanie się z narzędziami jest konieczne. W trakcie pracy warto włączyć sobie do widoku te paski, z których najczęściej będziemy korzystać.

słowa kluczowe: sek 16, drewno balsa, etnomania 2015, sek 15, stół do frezarki górnowrzecionowej jak zrobić, politura do drewna, drewno jodły

Pozostałe wpisy o budownictwie oraz architekturze:

About the author