Elewacje drewniane

Elewacje drewniane
1 vote, 1.00 avg. rating (43% score)

W związku z coraz większym naciskiem na budownictwo ekologiczne w ostatnich czasach bardzo modne stały się elewacje drewniane. Mogą one pełnić funkcję ochronną, zabezpieczając budynek przed warunkami atmosferycznymi bądź tylko ozdobne. W każdym razie posiadanie elewacji z drewna całkowitej lub tylko fragmentarycznej jest bardzo trendy.
Elewacje drewniane nie są tanią inwestycją. Ich cena zależy w głównej mierze od rodzaju drewna, jaki zostanie użyty. Najtańsze są deski świerkowe, najdroższe zaś wykonane z drewna egzotycznego, odpornego na warunki atmosferyczne. Nieco tańsze, ale równie trwałe są deski wykonane z thermo drewna: sosny syberyjskiej, jesionu amerykańskiego lub sosny bezsęcznej. Wybór thermo drewna jest o tyle dobry, że nie wymaga ono dodatkowej impregnacji. W procesie produkcji zostaje poddane termomodyfikacji, dzięki której deski są stabilne, nie ulegają wypaczeniu, są tez odporne na grzyby i pleśnie.
Elewacje drewniane montuje się na dwa sposoby: z widocznymi, ozdobnymi elementami mocującymi lub tak, że elementy mocujące są zupełnie niewidoczne.

Pozostałe wpisy o budownictwie oraz architekturze:

About the author