fałszywa twardziel w kształcie drzewa

Fałszywa twardziel – prawdziwe piękno…

 

Główną część drzewa stanowi pień. Składa się on z kory, łyka, miazgi, drewna oraz rdzenia. Drewno jest zasadniczą częścią pnia.

Generalnie drewno czyli tkankę znajdującą się pomiędzy rdzeniem a miazgą, można podzielić na biel oraz twardziel.

biel i twardziel

Biel jest żywą tkanką o jasnym kolorze (stąd nazwa). Jej zadaniem jest doprowadzanie wody z solami mineralnymi z korzeni do gałęzi i liści oraz magazynowanie zapasów. Stąd przy dawnych próbach barwienia drewna, opisanych w tekście Farbowanie drzewa na pniuzabarwieniu ulegała głównie biel czyli część żywa pnia, która przewodziła zabarwiony płyn.

Wewnętrzna strefa pnia to twardziel. Nie pełni ona funkcji fizjologicznych takich jak biel lecz mechaniczne tj. zapewnia roślinie wytrzymałość i odporność. Twardziel powstaje w wyniku zaimpregnowania ścian komórkowych żywicami, gumami i garbnikami, co z kolei powoduje zamknięcie dróg przewodzenia wody. Dzięki temu ta część pnia staje się twarda i odporna na działanie grzybów.

Twardziel nie występuje u niektórych drzew liściastych takich jak: brzoza, jawor, klon, grab, osika, kasztanowiec, olsza. Drzewa te nazywamy beztwardzielowymi.

Czasami u drzew beztwardzielowych występuje tak zwana fałszywa twardziel.

fałszywa twardziel na pniuRóżni się ona tym od twardzieli właściwej, że ta ostatnia powstaje z wiekiem drzewa samorzutnie. Fałszywa twardziel natomiast zaczyna powstawać jako wynik samoobrony drzewa przed działaniem bodźców zewnętrznych lub czynników destrukcyjnych. Normalna twardziel jest objawem starzenia się drzewa, powstaje więc w późniejszym wieku. Fałszywa twardziel jest powodowana działaniem czynników zewnętrznych, uszkodzeń mechanicznych lub przez organizmy patogeniczne. /…/ Początkowo odznacza się ona większą trwałością i twardością od bielu, jednak po upływie pewnego czasu, w wyniku postępującej infekcji, traci swe dodatnie właściwości techniczne i ulega powolnemu gniciu” /za: Otwarta Encyklopedia Leśna/.

Kształt fałszywej twardzieli – w odróżnieniu od prawdziwej – najczęściej nie pokrywa się z przebiegiem słojów rocznych lecz ma nieregularne kształty, często bardzo dziwne i ciekawe…

fałszywa twardziel

fałszywa twardziel - motyl

fałszywa twardziel - drzewo

Niby twardziel ..fałszywa, ale za to jaka piękna!

Jedna myśl nt. „Fałszywa twardziel – prawdziwe piękno…”

Dodaj komentarz