Granulaty tworzyw

granulaty-tworzyw-8Granulaty tworzyw sztucznych są spotykane w różnych kolorach: czerwonych, zielonych, szarych, niebieskich, czarnych. Ich nasycenie jest różne i zależy od tego, jak sortownik kolorów, specjalna maszyna naświetlająca granulat i sortująca wg barwy i jej nasycenia, został ustawiony. Po co właściwie się to robi?
Przede wszystkim w celu późniejszej obróbki. By stworzyć kolorowy polimerowy wyrób można skorzystać z kilku metod. Najczęściej korzysta się z metody masterbatch, czyli mieszania granulatu o neutralnym kolorze z niewielką ilością silnie zabarwionego granulatu. Można także wymieszać granulat z pigmentem w wytłaczarce lub rozpylanie rozpuszczonego w rozpuszczalniku pigmentu na granulat.  Ostatecznie można też umieścić granulat i pigment w jednym pojemniku i wymieszać je razem, przez co następuje trwałe zabarwienie.
Ze względu na dużą liczbę odcieni i barw trzeba zmierzyć jednolitość barwy. Można to zrobić albo formując płytkę z granulatu i ją mierzyć w laboratorium lub skorzystać z aparatu do pomiaru bary on-line, dzięki któremu można monitorować kolor na dowolnym etapie produkcji.

Pozostałe wpisy o budownictwie oraz architekturze:

About the author