Politurowanie drewna

politurowanie drewnaJedną z popularniejszych metod wykańczania drewna jest politurowanie czyli pokrywanie drewna spirytusowym roztworem żywic szelakowych. Ma to na celu wypełnienie porów drewna oraz nadanie ładnej, przezroczystej powłoki.

politurowanie drewnaPoliturę można wykonać samodzielnie. Niemniej do niewielkich, amatorskich zastosowań zdecydowanie lepiej kupić od razu gotowy produkt.

Politurowanie drewna polega na malowaniu, a dokładniej, nacieraniu drewna szmatką lub tamponem nasączonym politurą. Kolejne warstwy politury nakłada się co kilkadziesiąt minut. Długość przerw zależny głównie od temperatury otoczenia oraz mocy alkoholu w roztworze. Spirytus musi odparować a pozostała na drewnie warstwa szelaku, stwardnieć. Czynność należy powtórzyć, w zależności od planowanego efektu, od kilku do nawet ponad 100 razy. Wykończenie mebli czy też instrumentów muzycznych na tzw. wysoki połysk może składać się nawet ze 150 warstw politury!

Politurowanie drewna można podzielić na 3 zasadnicze etapy:

  1. Etap wstępny (nazywany gruntowaniem lub hartowaniem drewna) to nakładanie kilku pierwszych warstw w miarę rzadką politurą oraz pozostawienie całości do wyschnięcia. Etap istotny gdyż politura musi się dobrze związać z drewnem. Dzięki temu powłoka będzie trwała. Dobra politura nie odpryskuje, wręcz przeciwnie, może odkształcać się razem z drewnem (na starych meblach można czasami zauważyć  wgniecenia w politurze i drewnie od różnego rodzaju uderzeń).
  2. Etap właściwy – politurowanie czyli nakładanie kolejnych warstw z zachowaniem odpowiednich odstępów czasowych na przeschnięcie. Przy każdej kolejnej warstwie czas schnięcia politury będzie się wydłużał.
  3. Etap końcowy – polerowanie to wygładzanie powierzchni przy użyciu bawełnianej szmatki lub krążków polerskich. Polerowanie robimy dopiero po kilku dniach od położenia ostatniej warstwy politury (czas konieczny do ostatecznego utwardzenia politury).

Przy politurowaniu nie należy się spieszyć. Czasami lepiej skończyć dzieło po dwóch czy trzech warstwach politury niż w pośpiechu nakładać kolejne warstwy i oczekiwać cudownego efektu na koniec.

Poniżej zdjęcia świeczników z nałożonymi trzema warstwami politury.

Dodaj komentarz