Politurowanie

Toczenie – historia okrągłości…
20 września 2014 Staszek Dodaj komentarz

Pierwsze eksperymenty na tokarce skłaniają do refleksji nad historią wynalazków. Wiadomo, na początku zawsze była potrzeba. Jak mówi znane porzekadło, to ona jest matką wynalazków. Zapewne wpływ na myślenie o nowych rozwiązaniach miała i ma także obserwacja natury. W przyrodzie bardzo często występują kształty okrągłe lub do takich podobne (np. pnie czy też korony drzew). Wydaje się, że to co okrągłe, jest mniej podatne na uszkodzenia. Natomiast to, co kanciate często z czasem ulega zaokrągleniu (np. kamienie w górskiej rzecze pod wpływem przesuwania, toczenia przez wodę, obijają się o siebie i tracą swoje ostre kształty).
historie_aegyptischer_drech-Od zarania dziejów człowiek próbuje, przez siebie wykonywanym przedmiotom, nadać także okrągłe kształty. Jak podaje pierwszyportal.pl,

„…najstarsze tokarki stosowane były w epoce brązu. Były to tokarki sznurowe o ruchu obrotowo-zwrotnym, a ich siłę napędową stanowił człowiek ciągnący na przemian za jeden lub drugi koniec sznura nawiniętego na wał zamocowany obrotowo w dwóch łożyskach. Do końca tego wału mocowano przedmiot, a drugi człowiek pełnił funkcję uchwytu, trzymając w dłoniach i dociskając do obrabianego przedmiotu nóż skrawający”.

rycinatokarka„Około 1500 p.n.e. pojawia się nowa konstrukcja napędu tokarki, która przetrwała aż do XVI wieku. Był to napęd strunowy, a więc również sznur owinięty kilkakrotnie dookoła wału napędowego, ale z jednej strony przymocowany do nożnego pedału, a z drugiej do jakiegoś elementu sprężystego. Gdy człowiek naciskał na pedał – pociągał sznur ku dołowi, równocześnie powodując obrót wału i napinanie elementu sprężystego; gdy nacisk na pedał malał – element sprężysty pociągał sznur ku górze, obracając równocześnie wał w przeciwną stronę. drechslermendel2Jako element sprężysty wykorzystywano w początkowym okresie np. młode drzewko, odpowiednio wygięte, przy czym tokarka pracowała w lesie; w późniejszym czasie wprowadzono łuk w kształcie dzisiejszych resorów samochodowych, zawieszony pod sufitem warsztatu. Tokarki te pozwalały na obróbkę materiałów o niewielkiej twardości. Wynikało to z małej sprawności napędu i konieczności ręcznego prowadzenia narzędzi.

Około 1500 roku Leonardo da Vinci zastosował do toczenia napęd linowy i pasowy oraz przekładnie zębate, konstruując równocześnie pierwszą tokarkę o ruchu ciągłym (niepowrotnym). Na początku XVI wieku pojawia się koło zamachowe, co pozwala na zmagazynowanie dużej ilości energii i ułatwia toczenie materiałów o coraz większej twardości.

Dzisiejsze tokarki to urządzenia mechaniczne, pozwalające z dużą precyzją na wytoczenie w zasadzie dowolnych elementów z drewna, metalu czy też innych materiałów.

słowa kluczowe: majsterkowanie w drewnie, karmniki dla ptaków sokołowski, najcięższe drewno, stół do frezarki górnowrzecionowej forum

Pozostałe wpisy o budownictwie oraz architekturze:

About the author