Siła minimalizmu

Minimalizm jest ostatnio w cenie. W wielu dziedzinach życia można zaobserwować powrót do prostych form, klarownych barw i naturalnych materiałów. Coraz więcej osób ceni sobie przedmioty o bardziej ascetycznych kształtach, bez zbędnych dekoracji i udziwnień. Także we wzornictwie i wnętrzarstwie minimalizm jest jednym z najsilniejszych trendów. Dziś specjalnie dla Was przepis na wnętrze minimalistyczne.

W Polsce większość mieszkań ma niewielki metraż, wiele wnętrz jest słabo doświetlona, bo duże okna od sufitu do podłogi to element częsty głównie w nowym budownictwie, a przez kilka miesięcy w roku słońce świeci krótko, lub nie wygląda zza chmur. Takie wnętrza będą wyglądały na przestronniejsze i bardziej ustawne, gdy wyposażymy je w meble lekkie i proste, ściany pokryjemy jasnymi barwami i ograniczymy się w dobrze akcesoriów i bibelotów. Jednym słowem – postawimy na minimalizm!

W nurt minimalistyczny wpisują się, dostępne w DecoMania.pl, meble marki ABSYNTH – proste, jasne ale zaskakujące! Podzielona na dwie linie – MAGH i NOOK – kolekcja Absynth to spełnienie marzeń wszystkich, którzy kochają prostotę i sprytne rozwiązania. Wszystkie meble charakteryzują się neutralną kolorystykę i formą ograniczoną do minimum, a przy tym współgrają ze sobą na wzajem.

NOOK to system modułów, które można ze sobą łączyć na wiele sposobów, dopasowując zestaw do możliwości gabarytowych pomieszczenia i potrzeb domowników. Interesującym elementem linii jest dodatkowy podest, który sprawia, ze moduły zdają się unosić w powietrzu i dodatkowo odciąża pomieszczenie.

Z kolei linia MAGH łącząca fakturę drewna z neutralnymi barwami podstawowymi, jest kolekcją stołów, komód i regałów, lekkich w swojej formię i przez to idealnych do eksponowania przechowywanych przedmiotów.

Żeby wnętrze nabrało prostoty, warto też ukryć wszystkie skomplikowane konstrukcje, jak rury czy kaloryfery, oraz wykorzystać wnęki. Najlepiej sprawdzą się do tego różnego rodzaju płyty z MDF-u, dzięki którym można zabudować nie tylko sam grzejnik, lecz również cała przestrzeń pod parapetem, tworząc przy okazji nowe miejsce do przechowania, które nie zajmuje praktycznie przestrzeni użytkowej. O panelach tego typu pisaliśmy już wcześniej w TYM i TYM artykule.

Efekt minimalistyczny daje też zastosowanie naturalnych, surowych materiałów, jak beton, kamień, cegła, czy drewno. Tego rodzaju surowce wspaniale wypełnią wnętrze, ale nie przytłoczą go i nie zdominują. Betonowe, lub gipsowe panele ścienne, albo dodatki w postaci lamp lub zegarów wykonane z drewna, betonu, papieru podkreślą prosty wystrój pomieszczenia.

 

Wnętrza wypełnione prostymi meblami i jasnymi barwami lepiej tolerują dodatki o bardziej bogatych formach, ale najlepiej jeśli nie są one zbyt liczne. Również intensywne, krzyczące „kolory sezonu”, czy też romantyczne odcienie pastelowe będą dobrze się prezentować w ascetycznych przestrzeniach i przełamią ich surowy charakter.

W minimalistycznych wnętrzach trzeba koniecznie pamiętać o tkaninach, które wygłuszą pomieszczenie pełne płaskich, surowych powierzchni, które czasem zbyt dobrze odbijają wszystkie dźwięki. Kilka interesujących poduszek i ciekawy dywan ożywią całość aranżacji i dodatkowo wyciszą wnętrze.

Oczywiście nie każdemu odpowiadają ascetyczne wnętrza, ale często warto wprowadzić do mieszkania choć część minimalistycznych rozwiązań, by je odciążyć i optycznie powiększyć, choćby dlatego, że prosto urządzone pomieszczenia łatwiej utrzymać w czystości i przyjemniej spędza się w nich czas.

Pozostałe wpisy o budownictwie oraz architekturze:

About the author